Historik.webgarden.cz

RSS Google YouTubeFacebookTwitter ICQ2Go! Skype WikipediaPřešlapy Comeback

Hlavní stránka

Jihoafrická republika

Jihoafrická republika leží na jihu Afriky a patří mezi největší africké státy. Na severu sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe, na východě s Mozambikem a Svazijskem. JAR se rozprostírá na území od rozsáhlých pouští Atlantského oceánu až po subtropické lesy na pobřeží Indického oceánu. Celková rozloha státu je 1 219 912 km2. Jihoafrická republika má tři hlavní města a to Pretorii, Kapské Město a Bloemfontein. Pretoria je sídlem prezidenta a vlády. Druhým hlavním městem je Kapské Město, kde úřadují obě komory parlamentu. Třetím je Bloemfontein, kde mají sídlo nejvyšší soudní orgány, Ústavní soud a Nejvyšší soud. Pochází z něj také slavný spisovatel J.R.R. Tolkien.
JAR má 2500 km mořského pobřeží, na jihovýchodě je Indický oceán a na jihozápadě Atlantský oceán. Na západě země se rozkládá poušť Kalahari, na východě je subtropické klima. Ve střední části se nachází náhorní plošina Highveld. Téměř po celé délce je JAR lemována Dračími horami, které dosahují výšky až 3500 m. Oblast kolem Johannesburgu a Pretorie v sobě ukrývá obrovské zásoby zlata. Na území země bylo vybudováno 13 národních parků s velmi kvalitní péčí.

 

Jihoamerické republice žije 43 647 658 obyvatel, hustota zalidnění je 35 obyvatel na km2. JAR má 11 oficiálních jazyků, kterými jsou angličtina, afrikánština a 9 jazyků původních černošských obyvatel. Angličtina se všeobecně považuje za základní dorozumívací jazyk. Obyvatelé jsou z 68% křesťané, z 11% anglikáni a z 8% římští katolíci. Lidé jsou ze 77% černoši, z 10% běloši, z 8% smíšené rasy a z 2,5% indického a asijského původu.

Podle archeologických nálezů se zde vyskytoval již australopithecus před třemi miliony let. Později pak člověk zručný, člověk zpřímený a člověk rozumný. Před příchodem Evropanů zde žili Křováci. Prvními evropskými osadníky se stali Holanďané v 17. století, později i francouzští Hugenoti a Němci. Na přelomu 19. a 20. století ovládli zemi Britové. 31. května 1910 země získala nezávislost.

 

JAR je jedna z nejvyspělejších zemí v Africe. Má dobře vyvinutý obchod se službami. Průmysl se zde soustředí na produkci vlny, těžbu nerostných surovin, na průmysl strojírenský, chemický, potravinářský a textilní. Těží se zde diamanty, zlato, stříbro, platina, železo, mangan, chrom, antimon, zirkon, uran, uhlí, fosfáty, sůl, magnezit a fluorit. Zemědělská výroba se soustředí na pěstování kukuřice, pšenice, brambor, luskovin, sóji, zeleniny, cukrové třtiny, tropického ovoce, bavlníku, tabáku, slunečnice a vinné révy. Chová se zde dobytek, drůbež, prasata, ovce a kozy. Důležitý je také rybolov.

Převážná většina Jihoafrické republiky leží v subtropickém pásu. Při pobřeží je středomořské a ve vnitrozemí kontinentální suché podnebí, sever zasahuje do tropického pásma. Mezi západním a východním pobřeží jsou velké teplotní rozdíly způsobené rozdílem teplot mezi zdejšími proudy. Teplé počasí je zde prakticky po celý rok. V západní oblasti země je suché teplé léto s teplotami kolem 26 °C. V zimě je zde 7 °C. Teplejší a vlhčí východ země má přes léto až 35 °C a v zimě 20 °C. V JAR je srážek minimum. Krátké, vydatné deště jsou běžné na východě země. V průběhu chladných zim v Dračích horách i sněží.

 

Jídlo na jihu Afriky je vskutku rozmanitých chutí, od evropské kuchyně přes plody moře, jídlo indické, čínské, asijské, až po tradiční africké, které se připravuje v kotlíku nebo na rožni. Obvyklým jídlem je guláš na ohni z masa s kostí, nebo se z masa připravují na rožni bifteky. Oblíbené jsou také místní klobásy ze syrového masa. Častou přílohou je oblíbená kukuřičná kaše pap s různými omáčkami. Mezi další přílohy patří dušená dýně, špenát, květák nebo mrkev.

Voda z vodovodní sítě je pitná a patří k nejkvalitnějším na světě. K jídlu se pije místní víno. Nejoblíbenější je výrazné červené víno. Pije se zde také hodně pivo. Místní pivo ale pro Čechy není příliš chutné. V normálních obchodech se z alkoholických nápojů smí prodávat pouze víno. Ostatní alkoholické nápoje se prodávají ve speciálních obchodech, kterým se říká bottle store. Na veřejných místech je v JAR kouření zakázáno.

Ceny jsou v porovnání s Českou republikou poněkud vyšší. Jsou zde obrovské rozdíly mezi jídlem a pitím v rychlém občerstvení nebo v lepší restauraci. Ovšem v obchodech s potravinami a spotřebním zbožím jsou ceny srovnatelné. Měna je zde jihoafrický rand.

 

zdroj: http://jar.worldcountry.cz/

Žádné komentáře
 
Historie, referáty, maturitní otázky, recenze, hudba, hry, filmy a seriály online. Kontakt: historik.admin@seznam.cz © 2010 - 2011