Historik.webgarden.cz

RSS Google YouTubeFacebookTwitter ICQ2Go! Skype WikipediaPřešlapy Comeback

Hlavní stránka

Karel Hynek Mácha

Nejslavnější dílo průkopníka českého romantismu Karla Hynka Máchy Máj, zná každý školák. Jeho děj se odehrává právě v okolí Máchova jezera. Toto místo patřilo k básníkovým nejoblíbenějším výletním cílům. Jak vypovídají jeho deníky, vypravil se sem během dvou let šestkrát.
Městečko Doksy navštívil Mácha poprvé jako student práv. Tajemný kraj plný romantických zákoutí a zřícenin hradů mu okamžitě přirostl k srdci. Osamocené noci strávené na zřícenině Bezdězu ho inspirovaly k napsání povídky Večer na Bezdězu. V hostinci v Doksech se také seznámil s tragickým příběhem nešťastné lásky a otcovraždy v rodině bohatého sedláka v nedaleké Dubé. Mácha ho zpracoval ve své básni Máj. Sám autor k básni uvádí: „Děj básně této koná se u města Hiršberg mezi horami, na nichž hrady Bezděz, Pernštejn, Houska a v dálce Roll k východu, západu, poledni a půlnoci ukazují.“ Jeden z našich nejznámějších básníků se narodil 16. listopadu 1810 v Praze. Po studiích práv a filozofie pracoval jako advokátní praktikant u soudu v Litoměřicích. Jako velký obdivovatel Velké francouzské revoluce a přítel polských revolucionářů měl často problémy s policií. Životopisci bývá Mácha často líčen jako samotářský a melancholický zamlklý mladík.


To ovšem neodpovídá skutečnosti. Mácha byl velice společensky aktivní, hrál v Kajetánském divadle, chodil do společnosti a jeho největší vášní byly výlety po Čechách. Zemřel předčasně na zápal plic 6. listopadu 1836 těsně před plánovanou svatbou s Eleonorou Šomkovou, se kterou čekal dítě. Jeho úmrtí bývalo přičítáno zápalu plic, kterým se nakazil, když pomáhal hasit oheň v Litoměřicích. Novější teorie se ale přiklánějí spíše k tomu, že Mácha mohl zemřít na tyfus nebo úplavici.


Jeho tvorba zahrnuje lyricko - epické povídky, básně, dramata i prózu a za Máchova života nebyla téměř známá. Krátce před svou smrtí stačil Mácha vlastním nákladem vydat básnickou sbírku Máj. Názorů literárních kritiků se už nedožil, a je nejspíš dobře. První posudky na Máj byly ostře odmítavé. Báseň byla odsouzena jako nemorální dílo, které ohrožuje zdravý vývoj mládeže i celé společnosti. Přesto si však pochmurná poetika Máje našla své čtenáře a pro následující generaci se Máj stal stěžejním dílem.


Máj se v té době stal skutečným módním hitem, který zasahoval do mnoha oblastí života mladých romantiků: po vzoru hlavního hrdiny básně Hynka nosili muži dlouhé široké pláště, šály a klobouky, „v kurzu“ bylo být hubený a bledý zahloubaný muž putující osaměle krajinou… Máj se od té doby dočkal mnoha vydání a každoročně se na počest autora sházejí mladí lidé u jeho pomníku na Petříně.

zdroj: http://www.machovo-jezero-koupani.cz/karel-hynek-macha.php
Žádné komentáře
 
Historie, referáty, maturitní otázky, recenze, hudba, hry, filmy a seriály online. Kontakt: historik.admin@seznam.cz © 2010 - 2011