Historik.webgarden.cz

RSS Google YouTubeFacebookTwitter ICQ2Go! Skype WikipediaPřešlapy Comeback

Hlavní stránka

Petřínská rozhledna

Na první pohled je zřejmé, že Petřínská rozhledna musí být nějakým způsobem spojena s pařížskou Eiffelovkou. Ve skutečnosti jde o přímou inspiraci Klubu českých turistů, kteří roku 1889 navštívili světovou výstavu v Paříži a rozhodli se podobnou věž vybudovat i v Praze. Dr. Vilém Kurz tedy napsal článek „Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti“, kde vylíčil nejen novou rozhlednu, ale předpověděl též vlastní lanovku.
Článek vzbudil celonárodní nadšení a lidé začali upisovat podílové listy na 50 zlatých. Cílem bylo opatřit dvaatřicet tisíc zlatých. Práce podle plánů inženýrů Františka Prášila a Julia Součka začaly 16. března a už 20. srpna byla rozhledna dokončena a slavnostně otevřena. Psal se rok 1891.


Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah; okolo něj se vinou dvě točitá schodiště - jedno pro cestu nahoru, druhé pro cestu dolů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce 55 metrů. Společně s rozhlednou byla dokončena i lanová dráha. V 60. letech 20. století byly na vrcholu rozhledny umístěny vysílací antény pro televizní a rozhlasové vysílání. Roku 1979 byla rozhledna pro špatný technický stav konstrukce uzavřena pro veřejnost. Otevřena byla až v květnu 1991 u příležitosti druhé Jubilejní výstavy.

 

zdroj: http://www.prazskeveze.cz/

Žádné komentáře
 
Historie, referáty, maturitní otázky, recenze, hudba, hry, filmy a seriály online. Kontakt: historik.admin@seznam.cz © 2010 - 2011