Historik.webgarden.cz

RSS Google YouTubeFacebookTwitter ICQ2Go! Skype WikipediaPřešlapy Comeback

Hudba

Rihanna

Rihanna, celým jménem Robyn Rihanna Fenty, se narodila 20. Února 1988 v Barbadoském městě Saint Michael. Je dcerou Ronalda Fenty a Moniky Fenty. Rihanna má dva mladší bratry. Nejdříve navštěvovala Barbadoskou základní školu Charles F. Broome Memorial School. Poté studovala na Combermere School, kde také zformovala hudební trio se svými dvěma spolužačkami. V roce 2004 vyhrála v soutěži krásy Miss Combermere Beauty Pageant.
V 15-ti letech zažila Rihannina kariéra velký zlom a to když ji její kamarád představil hudebnímu producentovi Evanu Rogersovi, který právě byl v Barbadosu na dovolené se svojí ženou. Rogers se svým kolegou Carlem Sturkenem pomohli Rihanně vytvořit několik demo nahrávek, které pak byly rozeslány několika různým nahrávacím společnostem. Jednu z nich obdržel i známý rapper Jay-Z, který nakonec Rihanně umožnil podepsat smlouvu s nahrávacím studiem Def Jam Recordings.

Chuť slávy Rihanna poprvé okusila poté, co 30. Srpna 2005 vydala své debutní album Music of The Sun. Album obsahovalo 2 singly – „Pon de Replay“ a méně úspěšný „If It’s Lovin’ That You Want“. I přes to, že deska se nedočkala větší reklamní kampaně, se jí prodalo přes 500.000 kopií v USA a další 2 miliony celosvětově.

Druhé album s názvem A Girl Like Me na sebe nenechalo dlouho čekat a na pultech obchodů se objevilo pouhých 8 měsíců po vydání první desky. Prodeje této desky byly významně silnější – více než 1 milion ve Spojených Státech a dalších 3,5 milionů ve světě.

Počátkem roku 2007 začala Rihanna společně s Timbalandem, Ne-Yoem a dalšími pracovat na svém třetím albu s názvem Good Girl Gone Bad. Z alba vzešlo 5 singlů, včetně celosvětového hitu číslo 1 – Umbrella, na kterém se podílel i Rihannin přítel Jay-Z.

Kromě hudby se věnuje také modelingu a módnímu návrhářství. Rihanna je teprve druhým umělcem a současně první ženou z Barbadosu, která získala ocenění Grammy Award (první byl Jimmy Senya Haynes).

Rihanna se také věnuje charitativní činnosti. V roce 2006 založila nadaci Believe Foundation na pomoc smrtelně nemocným dětem. Na podporu charity uspořádala Rihanna množství koncertů.

 

Žádné komentáře
 
Historie, referáty, maturitní otázky, recenze, hudba, hry, filmy a seriály online. Kontakt: historik.admin@seznam.cz © 2010 - 2011