Historik.webgarden.cz

RSS Google YouTubeFacebookTwitter ICQ2Go! Skype WikipediaPřešlapy Comeback

Referáty

Portugalsko

Tak bezva. Konvice je plná horkého čaje, na levé ruce mi leží kočka. Včera jsem se vrátil z Portugalska, je čas začít psát. Ještě musím vyhodit fotky z foťáku na disk. Je pozdní večer, 18. březen, venku sněží. Ještě před dvěma dny jsem se potil v rozpálených ulicích Guimarãeše a mezi prsty mnul listy eukalyptů.
Ač nohama v Evropě, je Portugalsko čelem obráceno do oceánu. Ač v Evropské unii, Portugalsko má raději Brazílii než Brusel. Portugalsko rozhodně do Evropy patří a patří do Evropy západní. Je tu čisto, ceny jsou v eurech, auta evropská, služby i zvyky jsou evropské. Na rozdíl od zbytku západní Evropy tu je dost lacino, skoro jako u nás. Připadal jsem si jako doma (pokolikáté už se mi to v cizině stalo?).

Portugalsko má asi 10 a půl miliónu obyvatel, tedy vlastně úplně stejně jako Česká republika. Podobně jako v Česku je obyvatelstvo v Portugalsku národnostně homogenní, jsou to skoro všichni Portugalci. Třebas je malá část z nich černošské rasy, všichni mluví portugalsky. Rozloha Portugalska je asi 92 tisíc km2, což je také hodně podobné České republice (ČR má 79 tisíc km2).

Jediným sousedem Portugalska je Španělsko. Vztahy mají obě země nadstandardní, i když Portugalci vyčítají Španělsku okupaci v 17. století. Portugalci rozumí, pokud někdo mluví španělsky, což jsem si vyzkoušel (naopak to prý neplatí). K Portugalsku patří dále ostrovy v Atlantiku - Azory a Madeira. Dříve mělo Portugalsko spoustu kolonií, ale všechny už jsou nyní samostatné. Hluboké vazby má Portugalsko s Brazílií, sdílejí nejenom jazyk (s různou výslovností), ale i některé zvyky nebo nálady. V Portugalsku studuje hodně brazilských studentů.

Hlavním městem Portugalska je Lisabon. Leží na pobřeží přibližně v polovině "výšky" Portugalska. Druhé největší město je Porto.

Portugalské pobřeží Atlantiku je bohaté na pláže. Nevýhodou oceánu je, že bývá studenější a až do vrcholného léta nemá moc smysl se v něm rekreačně koupat. To platí hlavně pro dlouhé západní pobřeží. Na kratším jižním pobřeží v Algarve je to o něco lepší, takže naprostá většina rekreačních turistů míří do Portugalska na toto jižní pobřeží Algarve, kde je nejtepleji a stojí tu nejvíce hotelů.

zdroj: http://www.portugalsko.net/
Žádné komentáře
 
Historie, referáty, maturitní otázky, recenze, hudba, hry, filmy a seriály online. Kontakt: historik.admin@seznam.cz © 2010 - 2011