Historik.webgarden.cz

RSS Google YouTubeFacebookTwitter ICQ2Go! Skype WikipediaPřešlapy Comeback

Referáty

(Josef Zemánek, 2007) Ekonomie je vědou o ekonomickém chování člověka, o tržním procesu a o tvorbě a rozdělování bohatství. "Člověk ekonomický", který je ústřední postavou celého ekonomického systému, bývá z pohledu ekonomie považován za "racionálně uvažujícího tvora", sledujícího své subjektivní cíle a preference.
Na začátku léta 1989 se ve Vimperku uskutečnilo setkání ekologických aktivistů, kde promluvili mj. poslanec Bundestagu za německé zelené Milan Horáček nebo ekolog a signatář Charty 77 Ivan Dejmal.
Sociální demokraté, jejich stoupenci i odpůrci a vlastně celá naše politicky aktivní veřejnost si v poslední době kladou otázku, po jakých cestách se Česká strana sociálně demokratická vydá v nastupujícím 21. století, jaké místo a poslání jí připadne v rámci českého státu i v krystalizující se euroatlantické konstelaci a v jejích dalších globálních kontextech.
Středověké krčmy neplnily pouze roli občerstvovacích a stravovacích zařízení, ale lidé sem chodívali také z důvodu společenského setkávání a zábavy.
Posledni komentare
06.03.2014 16:11:20: Život je krásný, ale člověk musí byt pořád trochu opitý. další vtipy z hospodského prostředí: http...
Vzniku Občanské demokratické strany předcházel zrod Občanského fóra v reakci na události 17. listopadu 1989. Občanské fórum vzniklo o dva dny později v Činoherním klubu při setkání tří stovek lidí z oficiálních i neoficiálních struktur. Od počátku se v něm angažovala řada pozdějších představitelů ODS.
Na první pohled je zřejmé, že Petřínská rozhledna musí být nějakým způsobem spojena s pařížskou Eiffelovkou. Ve skutečnosti jde o přímou inspiraci Klubu českých turistů, kteří roku 1889 navštívili světovou výstavu v Paříži a rozhodli se podobnou věž vybudovat i v Praze. Dr. Vilém Kurz tedy napsal článek „Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti“, kde vylíčil nejen novou rozhlednu, ale předpověděl též vlastní lanovku.
Období Bachova absolutismu (snaha zlikvidovat český národní život), české měšťanstvo se dostává k penězům, strana se dělí na Mladočechy (revoluční) a Staročechy (konzervativní); vznikají spolky Sokol, Hlahol (zpěv), Spolek pro založení ND, Svatobor; založeny deníky Národní listy, časopisy Čas, Lumír, otevřeno Prozatímní divadlo, začala stavba ND; nová generace je proti historičnosti, rozvoj publicistiky; hudba: Smetana, Dvořák; umění: Ženíšek, Mánes, Aleš, Hynajs; sochaři: Vágner, Myslbek
Návaznost na počátky realismu (Borovský, Němcová) – sociální a národní tendence, univerzita rozdělena na českou a německou část; ve vědě požadovali svobodu, vliv pozitivismu, boj o pravost rukopisů, vydán Ottův slovník naučný, časopisy Čas a vědecké Athenaeum (vydavatel Masaryk); osobnosti: T. G. Masaryk (filozof, sociolog), Otakar Hostinský (estetik), Jaroslav Goll (historik), Jan Gebauer (jazykovědec), Jaroslav Vlček (literární kritik)
1  
..  
10  
11  
12  
 
Historie, referáty, maturitní otázky, recenze, hudba, hry, filmy a seriály online. Kontakt: historik.admin@seznam.cz © 2010 - 2011