Historik.webgarden.cz

RSS Google YouTubeFacebookTwitter ICQ2Go! Skype WikipediaPřešlapy Comeback

Ekonomie

Tesco

Společnost Tesco patří mezi přední maloobchodní prodejce na českém trhu. Není však „jen“ obchodníkem. Stejně jako o potřeby a přání zákazníků se v rámci CSR stará o životní prostředí, společnost, jejíž je součástí, i město, ve kterém působí. Ruku v ruce s tím jde strategie společnosti být vždy obchodem, který se přizpůsobuje konkrétnímu trhu v dané zemi, prostředí a zvykům místních zákazníků.
Ve všech svých činnostech Tesco uplatňuje základní poslání, které spočívá v neustálé snaze poskytnout zákazníkům nejvyšší hodnoty, a získat tak jejich dlouhodobou loajalitu.

Tesco se řídí zejména dvěma hodnotami: Nikdo se nestará o zákazníky lépe než my a Jednejme s lidmi tak, jak chceme, aby lidé jednali s námi. O tom, že takový přístup k zákazníkům, zaměstnancům a společnosti je správný, svědčí nejen neustále rostoucí počet prodejen společnosti, ale i četná prestižní ocenění, která získala.

 

Jack Cohen, vysloužilý voják z britského královského letectva, začal v roce 1919 prodávat ve stánku potraviny z přebytečných válečných zásob. O pět let později uvedl na trh první výrobek vlastní značky - čaj Tesco, jehož název vznikl z iniciál jmen společníků T. E. Stockwell a Jack Cohen. A jak to bylo dál?

 • 1929 - Jack Cohen otevírá svůj první kamenný obchod v severním Londýně
 • 1932 - Tesco se stává komanditní společností
 • 1934 - Jack Cohen kupuje v severním Londýně pozemek, na němž staví potravinový sklad. Zahajuje nový systém centrální kontroly zásob a zajišťuje provoz padesáti obchodních jednotek
 • 1947 - Tesco vstupuje na burzu
 • 1956 - Tesco otevírá první samoobslužný obchod
 • 1961 - supermarket Tesco v Leicesteru je zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší obchod v Evropě

 

ČR: od obchodních domů až po Expres

V roce 1996 Tesco vstoupilo do střední Evropy. V České republice kupuje šest a na Slovensku sedm obchodních domů od americké společností K-Mart a v Maďarsku otevírá první hypermarket.


 • 1998 - své brány otevírá první hypermarket Tesco v Praze-Zličíně
 • 1999 - první návštěvníky vítá nové Obchodní centrum Letňany, dnes jedno z největších v ČR
 • 2002 - v obchodech Tesco se objevují první výrobky pod vlastní značkou
 • 2004 - Tesco otevírá první model hypermarketu pro menší města do dvaceti tisíc obyvatel – v Mělníku
 • 2005 - obyvatelé Mikulova a okolí mohou navštívit první supermarket Tesco v Česku
 • 2005 - provoz zahajuje vlastní distribuční centrum Tesco v Postřižíně, severně od Prahy, a první čerpací stanice Tesco v Karlových Varech
 • 2006 - Tesco dále rozšiřuje svou síť - přebírá 27 obchodů od Edeky a 11 obchodů od Carrefouru
 • 2007 - Tesco otevírá první energeticky úsporný obchod v Žatci
 • 2008 - zákazníky vítá první Tesco Expres, v Bělehradské ulici v Praze
 • 2009 - v únoru představuje Tesco v Liberci svůj první obchodní dům pod značkou My

 


Základem úspěchu je naslouchat zákazníkům

 

Tesco, člen Svazu obchodu a cestovního ruchu, vstoupilo na tuzemský trh v roce 1996. Základem filosofie společnosti je snaha poskytnout zákazníkům to nejlepší a stát se obchodem pro všechny. Tesco provozuje na území celé České republiky čtyři základní druhy obchodů, čerpací stanice a obchodní centra. Zákazníci tak mohou podle svých potřeb volit mezi nákupy v následujících prodejnách:

 • hypermarkety - velké obchodní jednotky, které nabízejí pod jednou střechou potravinové a nepotravinové zboží,
 • supermarkety - samoobslužné prodejny s širokým výběrem čerstvých a trvanlivých potravin a základní nabídkou drogistického zboží,
 • obchodní domy pod názvem Tesco a My - vícepodlažní obchodní jednotky v centru velkých měst s širokou nabídkou zejména značkového oblečení, zboží pro volný čas, elektroniky, potřeb pro domácnost nebo bytového textilu a velkou samoobsluhou,
 • expres - malé prodejny pro každodenní nákup základních potravin.

 

Obchodní centra zákazníci naleznou v pěti městech České republiky. V Praze mohou navštívit Obchodní centrum Letňany a Nákupní centrum Eden, v Karlových Varech OC Fontána, v Ostravě OC Galerie, v Opavě OC Silesia a v Plzni OC Plzeň.

Základem úspěchu Tesco je naslouchat přáním svých zákazníků. Vize společnosti je založena na širokém sortimentu, vysoké kvalitě a nízkých cenách zboží, profesionální obsluze zákazníků v příjemném prostředí a na neustálém zlepšování poskytovaných služeb. Ve všech oborech své činnosti Tesco dbá na dodržování přísných norem kvality a využívání technologií šetrných k životnímu prostředí.

Největším bohatstvím společnosti jsou její zaměstnanci, kteří dělají vše pro spokojený nákup zákazníků. Tesco proto vynakládá velké úsilí na osobní rozvoj a zvýšení kvalifikace svých zaměstnanců.

Firma zastává zodpovědný přístup ke společnosti, dlouhodobě se věnuje charitativní činnosti a aktivně působí v oblasti ochrany životního prostředí. V roce 2009 založila Nadační fond Tesco, jehož hlavní náplní je podpora sociálně a zdravotně znevýhodněných osob, rozvoje zdravého životního stylu a ochrany životního prostředí.

zdroj: http://www.itesco.cz/

Žádné komentáře
 
Historie, referáty, maturitní otázky, recenze, hudba, hry, filmy a seriály online. Kontakt: historik.admin@seznam.cz © 2010 - 2011